Pressiteade
21.01.2019

“Kas toetad Rail Balticu projekti elluviimist?” on lisaküsimus, mis paljude kodanike tungival nõudmisel lisandub Elurikkuse Erakonna poolt korraldatava Rail Balticu rahavahääletuse digikeskkonda alates tänasest.

Elurikkuse Erakond (ERE) viib ajavahemikus 28.01-03.02.2019 läbi Rail Balticu teemalise rahvahääletuse, mis toimub digitaalsel platvormil CitizenOS. Tulles vastu hulga inimeste soovidele lisatakse sinna tänasest, lisaks kolmele olemasolevale küsimusele, veel ka neljas: “Kas toetad Rail Balticu projekti elluviimist?”

Eelnevad küsimused, mille üle debatt juba käib, on:
1. Kas toetad Rail Balticu rajamist mõnele olemasolevale raudteetrassile?
2. Kas toetad Rail Balticu rajamist valitsuse planeeritavale trassile?
3. Kas loodusele ja ühiskonnale suurt mõju avaldavate projektide elluviimise peaks otsustama rahvahääletusel?

Tule esita oma arvamus Rail Balticu osas siin!

“Debatt nendes küsimustes on meie digitaalsel platvormil avatud olnud juba mõnda aega. Kuid tänaseks on meiega ühendust võtnud ka palju kodanikke sooviga hääletada kogu projekti vastu ehk nad ei poolda üldse RB ehitamist. Selguse mõttes siis lisasimegi neljanda küsimuse,” ütles ERE peaministrikandidaat, ökoloog ja  TLÜ vanemteadur Mihkel Kangur. “See näitab, kuidas me saame olulisi küsimusi tõstatada tõesti väga kiiresti  ja langetada otsuseid koos rahvaga. Hääletamiseks on vaja vaid ID-kaardi või Mobiil-ID-ga platvormile sisse logida ja vastavalt oma seisukohale vastata igale küsimusele “Jah” või “Ei”. Uurides rahva arvamust sellisel moel, alustades debatiga ja lõpetades hääletusega, saaksime me teha sellise raudteeprojekti, millega enamus meie inimestest nõus on ja seeläbi ka lõhestumist selles küsimuses leevendada. Peale esimese ringi rahvahääletust saame püstitada järgmiseid küsimusi ja pakkuda ka alternatiivseid trassilahendusi, mida omakorda läbi hääletada. Kui rahvas ütleb kogu projektile ei, siis pole mõtet ka selles suunas enam tegutseda ja peatame selle protsessi.”

“Meil seisavad ees keerulised ajad,” lisas Kangur. “Maailm meie ümber muutub kiiresti ja muutuma peab ka viis, kuidas siin riigis otsuseid langetatakse. Praegune esindusdemokraatia mudel on enamikes Euroopa riikides jõudnud tänaseks punkti, kus valimistel osaleb järjest vähem inimesi, sest neile tundub, et nagunii midagi paremaks ei muutu. Et poliiteliit sõidab igal juhul rahva tahtest üle ja teeb seda, mida raha käsib. Muutuva maailmaga suudame me kaasas käia ainult siis, kui Eesti rahvas on võimeline taas kokku tulema, et ühiselt arutada, kuidas võimalikult targalt uut ja paremat riiki üles ehitada. Julgustan inimesi meie rahvahääletusel osalema, et kõik võiksid ise läbi kogeda, kui lihtne see on. Ja nii saame me parema pildi ka sellest, kas me rahvana tahame Rail Balticut või millist Rail Balticut me tahame. ERE kavatseb rahvast riigikogus esindades tegutseda vastavalt rahva arvamusele nii selles kui ka kõigis teistes küsimustes.”

Elurikkuse Erakond on võtnud omale eesmärgiks otsedemokraatia kaudu muuta senist, aegunud ja peamiselt kartellierakondade erahuvidest lähtuvat poliitikat, tuues riigi arengu jaoks oluliste teemade üle otsustamise rahvani.

Jaga seda elurikkust ka teistega!